Płacz i emocje są tutaj mile widziane

maj 13, 2022 11:06 am opublikowane przez

Jeśli poczujesz, że chcesz pobyć chwilę w samotności i pokontemplować o tym, czego doświadczyłaś/aś podczas 62. Kaliskich Spotkań Teatralnych, Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu będzie do tego doskonałym miejscem. Do 27 maja trwa wystawa pt. Have a nice cry! duetu artystyczno-kuratorskiego: Ewy Mrozikiewicz i Bartosza Zimniaka.

W przestrzeni stylizowanej na gabinet terapetyczny możesz oddać się chwili. Tu i teraz pozwolić sobie na spokojny przepływ myśli, bez ich oceniania i nadmiernej analizy. Dominujący wokół kolor niebieski obniży Twoje ciśnienie krwi oraz wprowadzi w stan równowagi i spokoju ducha. Artyści zadbali również o pozostałe zmysły. Przyjemna muzyka, delikatny zapach z dyfuzora, miękkie tkaniny… To wszystko czeka tylko na Ciebie.
Wystawa jest wynikiem osobistych doświadczeń jej twórców. Ewa Mrozikiewicz (rocznik 1990), artystka wizualna i kuratorka sztuki, która zrealizowała w czasie swojej (niedługiej przecież) pracy artystycznej już blisko 50 projektów, warsztatów i wydarzeń, zdążyła wypalić się zawodowo i nadwyrężyć zdrowie psychiczne, przekraczając tym samym wielokrotnie swoje granice i zaniedbując własne potrzeby. Podobnie stało się z Bartoszem Zimniakiem (rocznik 1991). Niestety, sukcesy w pracy zawodowej nie uchroniły go od poczucia porażki egzystencjalnej. Na szczęście ten intermedialny artysta przekuł swoje doświadczenie w możliwość rozpoczęcia nowej drogi w rozwoju duchowym.
Mrozikiewicz i Zimniak zwracają naszą uwagę na fundamentalne znaczenie zdrowia psychicznego i relacji międzyludzkich w codziennym życiu. A w szczególności na to, jak ważne dla równowagi psychicznej jest dopuszczanie do głosu wszystkich emocji, również tych, nazywanych często przez nas (zresztą błędnie) negatywnymi. Warto zatem znaleźć chwilę, przyjść do Galerii Tarasina, usiąść w wygodnym fotelu lub na miękkiej poduszce i pozwolić sobie na małe katharsis. Płacz i emocje są tutaj mile widziane, zupełnie jak w teatrze.
Karolina Czepkiewicz

Kategoria:

Napisane przez Redakcja