Wystawa plakatu ŻYCIE JAKO TEATR – Stasys Eidrigevičius

wrzesień 19, 2021 4:11 pm opublikowane przez

Kaliskie Spotkania Teatralne to przede wszystkim święto teatru i to właśnie w jego murach rozgrywa się większość festiwalowych wydarzeń. Jednak oprócz różnorodnych spektakli w nurcie głównym, repertuar festiwalu został rozszerzony o artystyczne wydarzenia towarzyszące. Jednym z nich jest wystawa plakatów teatralnych autorstwa Stasysa Eidrigevičiusa, która została zainaugurowana wczoraj (17.09) w Galerii Wieża Ciśnień, mieszczącej się na ul. Górnośląskiej 66a.

Wystawa w Wieży Ciśnień to zbiór 30 plakatów teatralnych, przygotowanych dla teatrów polskich oraz zagranicznych. Jej kuratorami zostali Agata Szymańska – Rogozińska i Zdzisław Schubert. Prace prezentowane są na 3 poziomach historycznego budynku Galerii i już po przekroczeniu progu drzwi wejściowych zapraszają widza w podróż po świecie plakatu na kolejne piętra.

Wczorajszy wernisaż był niepowtarzalną okazją do zapoznania się z twórczością artysty przy jednoczesnym słuchaniu opowieści i anegdot płynących z ust samego autora. Po oficjalnym otwarciu wystawy nastąpiło wspólne oglądanie prac, które były na bieżąco komentowane przez artystę. Co ciekawe, niektóre dodatkowe informacje na temat konkretnych plakatów zostały trwale zanotowane przez Pana Stasysa na ścianie galerii, co z pewnością stanowi dodatkową wartość dla całej wystawy, zostawiając w niej namacalny ślad jego obecności.

W ramach wernisażu odbyło się również spotkanie z artystą, prowadzone przez Pana Zdzisława Szuberta – jednego z kuratorów wystawy oraz znawcę twórczości Eidrigevičiusa. W trakcie tej rozmowy artysta opowiedział o różnych etapach swojej międzynarodowej twórczości, o pobycie w Nowym Jorku oraz o tym, dlaczego zaczął tworzyć maski. W swojej wypowiedzi często podkreślał, że wszystko jest teatrem, że życie to teatr. Ta myśl przekłada się na stylistykę jego prac – tajemniczych, magicznych, niejednoznacznych, gdzie świat nierealny łączy się z rzeczywistym, nie ma między nimi sztywnych granic, ponieważ wszystko jest grą, jest teatrem.

Stasys Eidrigevičius jest polsko – litewskim artystą, działającym na wielu polach, m.in. plakatu, ilustracji, rysunku, pasteli czy malarstwa. Zajmuje się również fotografią, tworzy maski, interesuje go teatr oraz formy z pogranicza teatru i sztuk plastycznych, jak np. happeningi. Duży wpływ na realizacje artysty miały założenia wywodzące się z malarstwa nowej figuracji. Do głównych cech tego kierunku, istotnego dla sztuki po połowie lat 60. należą: symboliczność, ekspresyjność, subiektywizm, stosowanie aluzji, posługiwanie się deformacjami. Wszystkie te cechy odnajdujemy w realizacjach artysty. Te oraz więcej informacji na temat drogi twórczej Stasysa Eidrigevičiusa możemy przeczytać w przygotowanym na potrzeby wystawy katalogu, który zawiera również wybrane prace artysty.

Obecność na wernisażu daje przywilej obcowania z artystą i oglądania prac w jego obecności. Nie zmienia to faktu, że każda kolejna wizyta w galerii, już po wernisażu, jest niesamowitą okazją do równie cennego eksplorowania prac autora. Dlatego warto skorzystać z tej możliwości, ponieważ wystawa będzie otwarta jeszcze przez ponad miesiąc, do 23.10.2021.

Justyna Janczak

 

Kategoria:

Napisane przez sekretarz literacki