Sekrety zza kulis

JACEK KAŁUCKI

Urodzony w Kaliszu w grudniu 1953 roku polski aktor teatralny, filmowy i dubbingowy, reżyser, felietonista, kabareciarz oraz autor tekstów i sztuk teatralnych. Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu oraz warszawskiej PWST.

Wielką popularność – przede wszystkim wśród młodych widzów, zdobył dzięki programom telewizyjnym emitowanym pod koniec lat 80. i w 90. pt. „Wyprawy profesora Ciekawskiego” i „Ciuchcia”. Grał tam Docenta Doświadczalskiego.

Jest autorem piosenek, aktorem śpiewającym i dubbingowym. Swojego głosu użyczył między innymi w takich produkcjach jak: „Pokémon”, „Inspektor Gadżet – Misja specjalna” oraz „Muppety z kosmosu”. Nagrał kilka audiobooków.

Wystąpił w ponad 60 obrazach kinowych i telewizyjnych: „Konopielka”, „Fachowiec”, „Ogród Luizy”, „Tato” czy „Czarny czwartek”. W filmach grywa najczęściej drugoplanowe role, które jednak zapadają w pamięci widzów. Od 2007 wciela się w postać Krzysztofa Jaworskiego w serialu „Barwy szczęścia”.

Kałucki jako Jacek Hempel napisał trzy jednoaktówki: „Jakoś to będzie”, „Będzie tylko lepiej” i „Za lepsze czasy”, a pod koniec lutego 2023 roku odbyła się premiera jego wspomnieniowej książki „Sekrety zza kulis”.

SEKRETY ZZA KULIS

Kim są ludzie, którzy tworzą spektakle, przedstawienia, filmy, programy telewizyjne i rozrywkowe? To z pewnością niezwykłe osoby, z ogromną wiedzą, wyjątkowymi umiejętnościami, które dla swojej widowni są w stanie poświęcić właściwie wszystko! Oglądając efekty ich pracy, rzadko zastanawiamy się nad tym, że są to jednocześnie normalni ludzie, z krwi i kości, którzy niewiele mają wspólnego z kreowanymi przez nich postaciami. Jeśli interesują Cię prawdziwe historie, opowieści z zaplecza scen i kamer, to „Sekrety zza kulis” Jacka Kałuckiego są lekturą właśnie dla Ciebie.

 

Słowo od Autora: „Ponieważ bardzo często różne zdarzenia czy anegdoty są przypisywane niewłaściwej osobie lub przeinaczane, postanowiłem zebrać tylko te, w których sam uczestniczyłem, albo takie, które znam z relacji głównego bohatera. Występują tu między innymi: Ewa Demarczyk, Bożena Dykiel, Krystyna Janda, Irena Kwiatkowska, Ewa Wiśniewska, Piotr Fronczewski, Gustaw Holoubek, Tadeusz Łomnicki, Zdzisław Maklakiewicz, Wojciech Pokora, Andrzej Wajda i wiele innych znamienitych postaci polskiej kultury. Jednocześnie jest tu zawarty spory wycinek mojego prywatnego i zawodowego losu, który sam sobie zgotowałem”.

 

O Autorze i “Sekretach zza kulis”

– Maciej Wojtyszko: „Jacek snuje wspomnienia, które zamieniają się w anegdoty, i opowiada anegdoty, które są wspomnieniami. Ponieważ jegomość ma talent i rozsądnie wyznacza proporcje, lektura sprawia wiele przyjemności, ale i prowokuje do zadumy. Czytelnik daleki od świata teatru, filmu i telewizji dowie się, jak jest on dziwny, zabawny i czasem bardzo skomplikowany. Historycy filmu i teatru dotrą do ogromu cennych informacji o przygodach, które rzucają światło na ostatnie pięćdziesięciolecie naszej narodowej kultury”.

– Piotr Fronczewski: „Panie Jacusiu Kochany, znam Pańską wrażliwość, liczne talenty, poczucie humoru, skłonność do zabawy i prezentacji sceny, aktu aktorskiego z sukcesem! Pisze Pan ostrożnie, ale i ciekawie. Życzę Państwu udanej lektury! Ukłony”.

– Joanna Kurowska: „Jacek. Przyjaciel mój. Rodzina. Nie da się z nim plotkować, bo zawsze znajdzie dobro w kimś, kogo już oceniono. Ładny człowiek. Ładnie pisze, podrzuca słowa, a one spadają, gdzie trzeba. Jak w tej książce. Jak w życiu”.

– Marek Siudym: „Jacek to ktoś, z kim – nawet gdy tylko siedzimy – wiem, o czym gadamy, gdy nie gadamy. Można zrozumieć ten ewenement, tylko po lekturze »Sekretów zza kulis«”.

– Małgorzata Kalicińska: „Czytałam w zachwycie! Raz, uwielbiam wspomnienia, dykteryjki. Dwa, język – czysta polszczyzna. Trzy, które dorzuciłaby współczesna młodzież aktorska: »A my TAKICH Mistrzów nie mamy«. Odpowiem: »Nie macie? Żałujcie!«”.

– Tomasz Lulek: „Studiowaliśmy na krakowskiej PWST tak intensywnie, że po trzecim semestrze obaj wylecieliśmy z uczelni. Jacek nieco pisze o tym, ale najważniejsze, że wspólne poznawanie świata zespawało nas do dziś”.

– Dorota Stalińska: „Sceny z bogatego życia aktorskiego Jacka są dla nas (bohaterów anegdot) przemiłym powrotem do przeszłości. Dla Państwa (niezwiązanych z tym światem) będą zabawnym, ale nie tabloidowym obrazem. Brawo, krakowiaczku! Cieszę się, że mogę być cząstką Twoich uroczych opowieści”.

 

*powyższy opis pochodzi od wydawcy