Apetyt na teatr

Wystawa „Apetyt na teatr” to wyjątkowa prezentacja twórczości znanego i cenionego artysty. Andrzej Pągowski to wybitna postać życia artystycznego. Autor scenografii teatralnych i filmowych, scenariuszy filmów i teledysków. Przez wiele lat jego specjalnością był plakat teatralny i filmowy. Wśród reżyserów, do których filmów i sztuk tworzył plakaty, są niemal wszystkie nazwiska polskiego kina. Laureat licznych nagród polskich i międzynarodowych, między innymi w Konkursie The Hollywood Reporter w Los Angeles (Nagroda The Best of Show, sześć razy złoty medal, kilka srebrnych, brązowych i wyróżnień) oraz Chicago International Film Festival. Swoje prace prezentował na wielu wystawach indywidualnych w kraju i zagranicą. Jego plakaty znajdują się między innymi w zbiorach MoMA w Nowym Jorku i San Francisco oraz w Centrum Pompidou w Paryżu, Stripped House Museum of Art w Tokio, Circulo de Bellas Artes w Madrycie, Poster Museum w Lahti, Muzeum Plakatu w Warszawie. W Muzeum Kinematografii w Łodzi znajduje się ponad 500 plakatów filmowych Pągowskiego. MoMA umieściło plakat „Uśmiech wilka” wśród 100 najważniejszych dzieł sztuki nowoczesnej w zbiorach Museum of Modern Art.

Na wystawie – obok prac malarskich na płótnie i prac graficznych powstałych  w standardzie druku digigraphie – zaprezentowane zostaną wybrane przez autora plakaty teatralne, filmowe, a także rzeźby w brązie, stworzone na podstawie projektów artysty jak „Papierosy są do dupy” „Apetyt na czereśnie” (plakat do spektaklu z piosenkami Agnieszki Osieckiej „Miś” oraz „Konopielka”. Każda z rzeźb powstała w limitowanej edycji kolekcjonerskiej. Wśród obrazów prezentowanych na wystawie przykuwa uwagę płótno dedykowane cenionemu przez Pągowskiego Zdzisławowi Beksińskiemu. Prace artysty są dostępne na stronie: www.pagowski.pl

Zapraszamy na wernisaż 05.05. o godz. 18:30 do Ośrodka Kultury Plastycznej Wieża Ciśnień im. B. Jareckiego w Kaliszu i spotkanie z artystą, które odbędzie się 26.05. o 18:30 w tym samym miejscu.

Metropolitan Museum of Modern Art (MoMA) umieściło plakat „Uśmiech wilka” wśród 100 najważniejszych dzieł sztuki nowoczesnej w zbiorach MoMA.

 

Przez wiele lat specjalnością Andrzeja Pągowskiego był plakat teatralny i filmowy, wśród reżyserów, do filmów i sztuk których tworzył plakaty są niemal wszystkie nazwiska polskiego kina: Filip Bajon, Andrzej Barański (13 plakatów), Jacek Bławut, Maciej Bochniak, Jacek Bromski (8), Ryszard Bugajski, Jerzy Domaradzki, Feliks Falk, Wojciech J. Has, Agnieszka Holland (5), Jerzy Kawalerowicz, Krzysztof Kieślowski (7), Janusz Kijowski (6), Jan Komasa, Witold Leszczyński, Juliusz Machulski (5), Janusz Majewski (8), Wojciech Marczewski, Roman Polański, Magdalena Piekorz, Michał Rosa, Katarzyna Rosłaniec, Barbara Sass (6), Jakub Skoczeń, Krzysztof Skolimowski, Wojciech Smarzowski, Piotr Szulkin, Mariusz Treliński, Andrzej Wajda (6), Paweł Wysoczański, Roman Załuski, Krzysztof Zanussi, Janusz Zaorski, Tomasz Zygadło, Andrzej Żuławski, Xawery Żuławski.