Kim jesteś, człowieku?

maj 13, 2022 10:53 am opublikowane przez

Zadając sobie pytanie „Kim jestem?” najpewniej każdy z nas w końcu odpowiedziałby, że… człowiekiem.

Ale czym dokładnie jest człowiek, czym jest świadomość, bez której nie jesteśmy w stanie funkcjonować? I co dzieje się wtedy, kiedy mimo jej posiadania wyrządzamy drugiej osobie krzywdę, kierując się własnymi, prymitywnymi korzyściami?
Na te właśnie pytania musieli odpowiedzieć aktorzy przedstawienia „Badania ściśle tajne”, produkcji Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Sztuka stawia bohaterów w niekomfortowej sytuacji wiwisekcyjnego badania, wymagając zarówno od grających jak i oglądających ogromnego skupienia i szybkiego przetwarzania informacji. Katarzyna Herman doskonale wciela się tutaj w rolę psycholog, posiadającej własny gabinet na Manhattanie. Zarówno ona, jak i pozostałe osoby, wzięły udział w badaniach nie będąc przekonanymi co do ich celu. Postawiono ich przed fundamentalnymi pytaniami, nad którymi każdy człowiek zastanowił się w swoim życiu chociaż przez chwilę: „Co jest faktycznym złem tego świata?”, „Co możemy zrobić, aby tego zła się pozbyć?”, „W jaki sposób możemy to zrobić?”.
Grozę badań potęgował fakt, że osoby je przeprowadzające (Karol Kossakowski i Joanna Osyda) pozostawały jedynie chłodnymi głosami bez twarzy, co przypominało rozmowę z sądzącym ich Bogiem.
Bartosz Woźny i Karolina Kuklińska również odegrali swoje role wzorcowo. On, wybitny neurobiolog, podchodzący do życia w sposób racjonalny i ona, zdystansowana i bezczelna wobec społeczeństwa, wyrażająca swoje kontrowersyjne poglądy wobec spraw niezwykle istotnych w sposób autorytarny.
Przez cały seans widz ma w głowie niemilknącą burzę myśli. Przedstawienie skłania do głębokich przemyśleń nad życiem i przekonaniami. Trzeba zaznaczyć, że przeznaczone jest ono dla dojrzalszej widowni, ale każdy, niezależnie od wieku, powinien obejrzeć tę sztukę, by zastanowić się nad własnymi poszukiwaniami sensu i osobistą odpowiedzialnością. Bo w ostatecznym rozrachunku każdy z nas jest człowiekiem.
Martyna Kijuć

Kategoria:

Napisane przez Redakcja