Dziady konkurs

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

16.00, czas trwania: 165 minut, Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Występują: Tomasz Augustynowicz, Dominika Bednarczyk, Hanna Bieluszko, Lidia Bogaczówna, Rafał Dziwisz, Dorota Godzic, Marcin Kalisz, Karolina Kazoń, Agnieszka Kościelniak, Kaya Kołodziejczyk (gościnnie), Karol Kubasiewicz, Maciej Jackowski, Tomasz Międzik, Jan Peszek (gościnnie), Natalia Strzelecka, Sławomir Rokita, Marcin Sianko, Feliks Szajnert, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Tadeusz Zięba oraz tancerze Baletu Cracovia Danza

Dziady są przedstawieniem o Polsce. Mając w pamięci spektakle Wyspiańskiego, Dejmka, Swinarskiego, Grzegorzewskiego wiemy, że ten arcypolski dramat opowiada o naszej nieuświadomionej retrotopii, o nieumarłej przeszłości i jej nieumarłych upiorach. Społeczność krwawego obrzędu i konformistyczny salon to dwie twarze Polski, które Wyspiański spotkał wraz z upiorami na jednym weselu.

Dziś dwie Polski to nasza codzienność – dwa walczące przeciw sobie narody. Poeci stają pomiędzy walczącymi w bratobójczej walce stronami. Są samotni. Żadna ze stron nie potrzebuje Poetów. Jak w upiornym śnie, śnimy wciąż tę samą historię, przez co przegrywamy jako Ludzie.

Polska konserwatywna chce zawłaszczyć Poetów. Zamknąć im usta. Chce związać im ciała, zabić ich Miłość. Chce zawłaszczyć narodową historię, napisać ją na nowo. Chce napisać historię sielską, bohaterską i niewinną. Można się udusić od tej niewinności. Polska salonu, konformistyczna, bez idei na przyszłość, chce jedynie dostatku i spokoju.

Ten powtarzalny dramat zdaje się nie mieć końca. Dziś widać go wyraźnie. Jesteśmy nim oślepieni. Nie widząc rozwiązania. Głos Poety zabrzmi w tym świecie dobitnie i tragicznie. Z Bogiem lub choćby mimo Boga.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

Bilety na spektakl dostępne wyłącznie w kasie Teatru. 

Spektakl odbędzie się 23 kwietnia o godz. 16:00 w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (plac Świętego Ducha 1)
Bilet uprawnia do wstępu na spektakl oraz na przejazd autokarem na trasie Kalisz – Kraków i powrotu Kraków – Kalisz

Plan wyjazdu, sobota 23 kwietnia 2022 r.
• 7.50 – zbiórka na parkingu na tyłach Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Jeśli przyjadą Państwo na zbiórkę autem, można je zaparkować na darmowym teatralnym parkingu, wjazd pod szlabanem od ul. Częstochowskiej
• 8:00 – wyjazd do Krakowa
• ok. 11:00 – półgodzinny postój na trasie
• ok. 14.00 – dojazd do Krakowa, przystanek końcowy na parkingu pod Hotelem Wyspiański (dawny PTTK), ul. Westerplatte 15. Teatr im. Juliusza Słowackiego oddalony jest o 500 metrów
• 16:00 – rozpoczęcie spektaklu „Dziady”
• ok. 18.45 – zakończenie spektaklu
• 19:15 – zbiórka pod Hotelem Wyspiański, powrót do Kalisza
• ok. 22:00 – półgodzinny postój na trasie
• ok. 01.00 – przyjazd do Kalisza (przystanki powrotne: Łódzka OSRiR, Plac Jana Pawła, Teatr, Legionów – Handlowa, Górnośląska – Kaliniec, Podmiejska Rondo, Hala Arena)

Przejazd autokarem nie jest obowiązkowy. Mogą Państwo dotrzeć do Krakowa indywidualnie lub skorzystać z transportu w jedną stronę. Prosimy o uzupełnienie właściwej informacji na formularzu zgłoszenia. Teatr nie pokrywa kosztów transportu indywidualnego.
Prosimy pamiętać o zabraniu do Krakowa biletu na spektakl.