Cudzoziemka konkurs

Teatr Polski w Poznaniu

18.00, czas trwania: 140 minut, Duża Scena

Występują: Barbara Krasińska, Monika Roszko, Kornelia Trawkowska, Mariusz Adamski, Michał Kaleta, Michał Sikorski, Alona Szostak, Andrzej Szubski

Maria Kuncewiczowa była uznaną śpiewaczką operową. Porzuciła karierę w wieku trzydziestu kilku lat – po śmierci despotycznej matki. Zaczęła pisać i jako pisarka osiągnęła sukces. „Cudzoziemkę” przetłumaczono na 14 języków, powieść zapewniła jej międzynarodowy rozgłos. Powieść – dodajmy – autobiograficzna. Poświęcona właśnie matce i ich toksycznej relacji. Z pozycji czułej obserwatorki a zarazem dotkliwie doświadczonej uczestniczki zdarzeń Kuncewiczowa opisała niezwykły życiorys Róży i jej pełne skrajnych emocji relacje z bliskimi.

Rozmowy na temat osobistych doświadczeń i punktów stycznych z życiorysem Kuncewiczowej, stanowiły podstawę spektaklu. Twórcy zdecydowali się umieścić akcję tu i teraz, w jednej przestrzeni, podczas uroczystości żałobnych związanych ze śmiercią Róży.

Każdy z nas ma jedno życie i to od nas zależy, co z nim zrobimy. Niektórzy skupieni na intensywnym przeżywaniu niespełnienia, tworzą wielkie, operowe narracje na własny temat i wciągają w nie siłą swoich bliskich. A kiedy ich zabraknie, to bliscy będą musieli rozliczyć się z tych relacji i zdecydować, co dalej.

Spektakl z towarzyszeniem Orkiestry Antraktowej Teatru Polskiego w Poznaniu: Adam Domurat (dyrygent), Paulina Kmieć (skrzypce), Julia Michalik, Natalia Domurat (skrzypce II), Aleksandra Ruciak-Kowalczyk, Zofia Wiewiorowska (altówki), Agata Kaszubowska (wiolonczela), Patryk Kusz (klarnet),Tomasz Kusz (trąbka), Tomasz Zubrycki (waltornia), Michał Gil, Wojciech Kaniewski (puzony), Paulina Andrzejak (perkusja), Jakub Czerski (fortepian)