Poloneza czas zacząć – czyli inauguracja 61 Kaliskich Spotkań Teatralnych!

wrzesień 19, 2021 4:14 pm opublikowane przez

„Biedne dziecko, pomyślał, nie ma pojęcia, co znaczy grać. Nieważne nawet, czy poniesie się porażkę. Nic się nie liczy, byle tylko grać. Wszystkie intrygi, przepychanki, upokorzenia, zdrady i nikczemności są tylko po to, by człowiek mógł się w końcu znaleźć na tej ograniczonej z dwóch stron żelaznymi drzwiami przestrzeni, gdzie tworzy się niemożliwa do opisania słowami więź między aktorem a aktorem, miedzy aktorem a widownią, więź niepodobna do niczego, więź, o której nie może nawet śnić nikt z zewnątrz, najpiękniejsza, najbardziej bliska i wzruszająca więź między człowiekiem a człowiekiem, pełna nieoczekiwanych głębi, pełna objawień, radości i bólu, piękniejsza niż miłość, bardziej intymna niż przyjaźń; nie ma w niej nic z ustawicznego liczenia na pomoc innej osoby ani dziecięcej, prymitywnej radości z gry; zadziwiające, fantastyczne i wszechogarniające poczucie pełni, kiedy człowiek jest czymś więcej niż tylko sobą, gdy rodzą się nowe przymioty i cechy nieznane nawet jemu samemu, a inne cechy i przymioty rozpływają się podczas gry na scenie; to wzmożone życie, różnorodne i nieprzeliczalne w swym bogactwie życie; przestrzeń między dwiema parami żelaznych drzwi wypełniona jest cudami. Dla tego warto żyć, a kto tego nie wie, temu próżno to tłumaczyć” – to słowa Wojciecha Bogusławskiego w książce “Iksowie” napisanej przez Gyӧrgy Spiró. 

Powyższym cytatem dyrektor teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu,  Bartosz Zaczykiewicz, zapoczątkował inaugurację 61 KST, określając je jako motto tegorocznej edycji. Do teatru przybyli pierwsi goście, by móc oficjalnie rozpocząć to wydarzenie. Przy pełnej sali teatralnej, pan Dyrektor wyraził swoją radość na kolejną edycję spotkań: “Niezmiernie się cieszę, że wbrew różnym przeciwnościom możemy być dziś nad Prosną i w tym pięknym budynku rozpocząć kolejne święto teatru”. 

Na cały tydzień Kalisz zamieni się w jedną wielką scenę teatralną, oprócz oficjalnych spektakli widzowie będą mogli brać udział w imprezach towarzyszących: wystawie “Szkoła Kolażu” Pawła Althamera i Artura Żmijewskiego w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina, wystawie plakatu “Życie jako teatr” – Stasys Eidrigevičius w Ośrodku Kultury Plastycznej Wieża Ciśnień, czy w koncercie BNNT/ Konrad Smoleński i Daniel Szwed w galerii Tarasina. Po każdym spektaklu będą odbywały się spotkania z aktorami, które przeprowadzi teatrolog i dramatolog Hubert Michalak. Na koniec dnia warto zajrzeć do klubu festiwalowego – Kontrabas Club Cafe, gdzie w klimatycznej atmosferze,  każdy będzie mógł posłuchać muzyki na żywo. 

W tegoroczny skład jury konkursu wchodzi teatrolog – Kalina Zalewska, aktor i reżyser – Marcin Hycnar, selekcjoner i dyrektor festiwali teatralnych, wybitny znawca sztuki musicalowej – Marcin Zawada, oraz aktor i reżyser – Janusz Łagodziński. 

Po przemowie dyrektor Bartosz Zaczykiewicz poprosił o oficjalne otwarcie Kaliskich Spotkań Teatralnych prezydenta Kalisza Krystiana Kinastowskiego oraz wicemarszałka województwa Wielkopolskiego Krzysztofa Grabowskiego. “Bardzo cieszymy się, że przy pełnej sali możemy się dzisiaj tutaj spotkać (…) Aktorom , dla których ten festiwal jest świętem, życzę, by każda rola była kreacją na miarę  ich talentów” – mówi prezydent Krystian Kinastowski. Wicemarszałek Krzysztof Grabowski podziękował dyrektorowi teatru za jego wkład w to podniosłe wydarzenie: “Panie dyrektorze, przygotować program to jedno, przygotować Kaliskie Spotkania Teatralne to już zupełnie coś innego – biorąc pod uwagę, że przecież przygotowywał je Pan z myślą, że odbędą się w maju. Chciałbym za całe Pańskie poświęcenie bardzo serdecznie podziękować”. 

Po pięknym początku nastała chwila, na którą czekali wszyscy. Oficjalnie usłyszeliśmy: “61 Kaliskie Spotkania Teatralne uważamy za otwarte!”. 

Zebrani goście mogli obejrzeć spektakl otwierający festiwal – Fatalista autorstwa Tadeusza Słobodzianka w reżyserii Wojciecha Urbańskiego (Teatr Dramatyczny m.st.  Warszawy) Po długich oklaskach na stojąco odbył się bankiet, gdzie każdy mógł przedyskutować swoje emocje związane ze spektaklem, a na spotkaniu z aktorami nie obyło się bez interesujących pytań nie tylko ze strony prowadzącego, ale także ze strony widzów. Na koniec dnia w Kontrabasie towarzyszył nam koncert bluesowo-rockowy w składzie: Marzena Matyla – wokal, Artur Kowalski – perkusja, Borys Przetakiewicz – gitara, Tomasz Ratajczak – instrumenty klawiszowe oraz Janusz Trzęsała – gitara basowa. 

Ten emocjonujący dzień to dopiero początek wspaniałego, wypełnionego sztuką czasu. Już dzisiaj czekają na nas kolejne spektakle z Warszawy i Gdańska. Nie możemy się doczekać!

Gabriela Jaśkiewicz

Kategoria:

Napisane przez sekretarz literacki