Wyjście z twarzą / SPOTKALNIK

maj 8, 2023 9:27 pm opublikowane przez

W niedzielę, dnia 7 maja w sali OSRiR w Kaliszu oczom widza ukazał się spektakl “Twarzą w twarz” w reżyserii Mai Kleczewskiej przy współpracy Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie i Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy.

Ten trwający prawie trzy godziny spektakl to udana próba wtargnięcia w głąb ludzkiej świadomości w bardzo szczególny, delikatny i nieagresywny sposób. Natychmiast po rozpoczęciu spektaklu widz zostaje wciągnięty w grę, którą określić można jako konfrontację z demonami przeszłości, współczesności, ale także demonami swojego własnego sumienia. Zostajemy w bardzo grzeczny sposób zmuszeni do kontemplacji nad swoją moralnością.
Na wielkim ekranie zawieszonym nad sceną ukazuje się naszym oczom twarz Reżysera, który opowiada o filmie, nad którym na naszych oczach pracuje, zabiera nas do świata bohaterów, nad którymi przez cały czas trwania spektaklu będzie miał absolutną władzę. Ten zabieg powoduje, iż w oczach widza Reżyser staje się kimś boskim, jedyną osobą, która ma kontrolę nad rzeczywistością. Poznajemy Karin, dojrzałą kobietę, lekarkę, która wpuszcza nas w głąb swojego umysłu, swojej duszy. Zostaje całkowicie odarta z intymności, co budzi bardzo szczególny rodzaj empatii widza wobec bohaterki. Staje się ona w pewien sposób naszym odbiciem lustrzanym, zaczynamy się z nią utożsamiać, zaczynamy darzyć ją sympatią i staramy uchronić ją od wszystkiego, co przyniesie zaraz ,,wola Reżysera”.
Dzięki wybitnie wyważonej i przemyślanej scenografii Zbigniewa Libery, możemy zatopić się w hipnotyzującej prostocie pomieszczeń, które uniwersalnie wpasowują się w świat naszych wyobrażeń.
Jest to sztuka maksymalnie nasycona szeroką paletą emocji i barw, pozwalająca widzowi na wprowadzenie się w stan głębokiego katharsis, które pozostawia pustkę przez długi czas po zakończeniu przedstawienia.
Patrycja Gorczyńska

Kategoria: ,

Napisane przez Redakcja