To. Biografia Jerzego Grzegorzewskiego

To. Biografia Jerzego Grzegorzewskiego / tom I i tom II /
Album Jerzy Grzegorzewski 1939-2005
autorzy: Maryla Zielińska, Janusz Górski

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka prezentuje jedną z najważniejszych książek teatralnych ostatnich lat – wydane w zeszłym roku dwutomowe dzieło autorstwa Maryli Zielińskiej poświęcone Jerzemu Grzegorzewskiemu – malarzowi, scenografowi i kostiumografowi, a przede wszystkim reżyserowi i dyrektorowi teatrów. Wizjonerowi teatru.

To. Biografia Jerzego Grzegorzewskiego jest – jak wskazuje tytuł – opowieścią o życiu wybitnego artysty teatru. Ale „to” rozumiem także jako tajemnicę talentu, który jest darem i przekleństwem, wyrocznią losu skazującą człowieka na konieczność wyrażenia się poprzez sztukę i rzadko dającą poczucie spełnienia. A że talent jest bardzo blisko osobowości, wrażliwości, tak więc jest to także próba uchwycenia człowieka w jego emocjach, myślach, relacjach z ludźmi, światem, sztuką.

MARYLA ZIELIŃSKA

Absolwentka teatrologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Pracowała w teatrach: Starym w Krakowie, Narodowym w Warszawie, Współczesnym we Wrocławiu. Współtworzyła krakowski dwumiesięcznik „Didaskalia”, pracowała jako dziennikarz i redaktor w „Gazecie Wyborczej” i miesięczniku „Teatr”. W latach 2001-2010 członek komisji artystycznej Ogólnopolskiego Konkursu Na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, a w 2017 jego juror. Redaktor naczelna Kolekcji Teatralnej Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Prowadziła konwersatorium o teatrze współczesnym w Polsce i na świecie na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, warsztat pisania o teatrze w Akademii Teatralnej. Redaktor Nowej Siły Krytycznej, portalu młodych recenzentów współpracujących z e-teatrem.

 

 

Spotkanie, które odbędzie się 13 maja, o godzinie 17.00 w Malarni, poprowadzi Robert Kuciński, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu.