Wallstrasse 13

Fundacja Bente Kahan we Wrocławiu

14 maja 2008
19:00
Czas trwania: 75 minut
Duża Scena

Prezentowany w ramach II Dni Kultury Żydowskiej w Kaliszu autorski spektakl Bente Kahan jest opowieścią o losach mieszkańców domu przy wrocławskiej ulicy Włodkowica – Wallstrasse 13. Dzieje prawdziwych ludzi wsparła autorka dokumentami archiwalnymi, zdjęciami i materiałami z epoki. „Barbara podąża śladami dawnego życia, które toczyło się we wrocławskiej kamienicy – jej rodzinnym domu (…) – zapowiadają realizatorzy spektaklu. – To poszukiwanie «życia przed życiem», ludzkiej historii odgrywającej się zanim sama się urodziła, staje się jej obsesją. Zmusza także nas (publiczność) do konfrontacji z przeszłością, wskrzeszając ludzkie dusze i czasy, w których żyły. Poznajemy zatem ludzi i ich życie kulturalne w latach 30-tych niemiecko-żydowskiej rzeczywistości oraz polsko-żydowskiej lat 1946-1968.” Trudne doświadczenia bohaterów opowieści przedstawione zostały bez patosu, bez oskarżeń i rozrachunków. Monologi Barbary (Marzena Oberkorn) przeplatają się z lirycznymi piosenkami w wykonaniu Doroty Abbe.

Spektakl prezentowany w ramach II Dni Kultury Żydowskiej w Kaliszu, finansowany przez Wydział Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Kaliszu

Bente Kahan, norwesko-żydowska aktorka, śpiewaczka, dramaturg, reżyserka i kompozytorka.
Urodziła się w Oslo w 1958 roku. Po zdobyciu wykształcenia aktorskiego w Tel Awiwie i Nowym Jorku występowała na scenach klasycznego teatru Habima, Teatru Narodowego w Izraelu oraz Teatru Narodowego w Norwegii. Pierwszą sztukę w jidysz zagrała w 1983 roku.
Jest obecnie jedną z czołowych wykonawczyń pieśni żydowskich w Europie. Po raz pierwszy z recitalem piosenek jidysz wystąpiła w Oslo w 1983 roku (z Georgiem Reissem i Tomem Karlsrudem). W ciągu następnych lat jako członkini rozmaitych grup teatralnych wystąpiła w monodramie Bessie – a Bluesical i Letter Without a Stamp (List bez znaczka), które wyreżyserowała wspólnie z Ellen Foyn Bruun. W 1990 roku założyła Teater Dybuk Oslo (TDO). Do jego najbardziej znanych produkcji należą: Yiddishkayt (koncert i płyta CD),Farewell Cracow (koncert i płyta CD), Voices from Theresienstadt (spektakl teatralny i płyta CD w trzech wersjach językowych: po angielsku, niemiecku i norwesku) oraz Home (koncert i płyta CD). Ponadto istotny wkład w warstwę muzyczną większości produkcji Teatru Dybuk wniosła współpraca Bente Kahan z polskimi muzykami – Dariuszem Świnogą i Mirosławem Kuźniakiem, a współpraca z Gjertrud’s Gypsy Orchestra przy nagraniuYiddishkayt zapoczątkowała wieloletnią współpracę artystki z kolejnymi zespołami klezmerskimi: Di Gojim (Holandia), Jowe Klezmorim (Niemcy) i Sabbath Hela Veckan (Szwecja).
W swojej twórczości skupia się przede wszystkim na historii i kulturze Żydów. Jako aktorka i pieśniarka cieszy się uznaniem na międzynarodowych scenach. Od 2001 roku związana jest z Wrocławiem, gdzie w marcu 2003 roku powołała do życia Fundację swojego imienia. Jej głównym celem jest całkowita renowacja Synagogi Pod Białym Bocianem we Wrocławiu. W międzyczasie, czyli jeszcze podczas trwającego remontu, w Synagodze z jej inicjatywy odbywają się liczne wydarzenia kulturalne, takie jak koncerty, spektakle, rozmaite
warsztaty artystyczne, wernisaże, wykłady, pokazy filmów i zdjęć.
Bente Kahan, po wielu latach występów w monodramie Głosy z Theresienstadt (w języku norweskim, angielskim i niemieckim), w reż. Ellen Foyn Bruun, zdecydowała się sama wyreżyserować polską wersję przedstawienia zaadaptowaną dla pięciu aktorek. Sztuka ta stała się pierwszą produkcją teatralną jej Fundacji i wystawiana była jesienią 2006 roku. Kolejną produkcją jest właśnie Wallstrasse 13 – wzruszająca opowieść rozgrywająca się w kamienicy stojącej do dziś tuż obok wrocławskiej Synagogi Pod Białym Bocianem i opowiadająca o losach zamieszkujących ją kobiet w latach 30-tych oraz 1946-1968.
W 2006 roku za swoją działalność na rzecz miasta Bente Kahan została odznaczona Nagrodą Prezydenta Miasta Wrocławia.
www.fbk.org.pl

KUP BILETY NA 65. KST!

X