Śpiewy Eurypidesa
Stowarzyszenie Teatralne CHOREA w Łodzi
Spektakl Śpiewy Eurypidesa jest drugim etapem pracy Chorei nad Bachantkami Eurypidesa, po Bakkusie zrealizowanym we współpracy z walijską grupą tańca współczesnego Earthfall w 2006 roku, którego tematem był niechciany, cierpiący i bezwzględny zarazem bóg/człowiek, szukający rewanżu we współczesnym świecie. W Śpiewach… tematem są kobiety – bachantki, które w zbiorowym uniesieniu sięgają po to, co w człowieku najbardziej intymne i skrywane, ale co w religijnej czy dewocyjnej ekstazie może być groźne i prowadzić do zbrodni zarówno 2500 lat temu, jak i dziś. Spektakl jest muzycznym i ruchowym przetransponowaniem chórów z Bachantek poprzez gest, pieśń i taniec ku współczesności. Jest szukaniem nowego języka znaczeń i komunikacji ze światem. Współczesna chorea – jedność śpiewu, gestu i słowa. Tekst antycznej greki zderza się z świetnym polskim tłumaczeniem Łanowskiego, muzyka dzisiejsza z bachicznym akordem starożytności.
Działalność Stowarzyszenia Teatralnego Chorea jest kontynuacją pracy dwóch grup, rozpoczętej w Ośrodku Praktyk Teatralnych Gardzienice: Orkiestry Antycznej prowadzonej przez Tomasza Rodowicza i Macieja Rychłego oraz zespołu Tańców Labiryntu prowadzonego przez Dorotę Porowską i Elżbietę Rojek.
W swojej pracy od lat szukamy pomostu między kulturą antyczną a współczesnością.
Próbujemy odpowiedzieć na pytania: jak przypomnieć mit Złotej Grecji i jak realizować go dzisiaj? Jak współczesnym językiem sztuki odczytywać to, co w tamtej kulturze osiągnęło wymiar ponadczasowy?
W roku 2003 Orkiestra Antyczna otrzymała grant z Unii Europejskiej na realizację; autorskiego projektu artystyczno-badawczego Nieznane Źródła Muzyki Europejskiej – Antyczna Grecja, który został zrealizowany w ramach programu Komisji Europejskiej Kultura 2000. Zespół Doroty Porowskiej i Eli Rojek prowadził natomiast intensywne studia nad tańcem antycznym, realizował warsztaty dla młodzieży licealnej z różnych części Polski oraz prowadził zajęcia w Akademii Praktyk Teatralnych OPT Gardzienice.
W roku 2004 oba zespoły sformułowały wspólny program i powołały do jego realizowania
Stowarzyszenie Teatralne Chorea.