Mojo Mickybo konkurs
Teatr Krypta w Szczecinie
Szczeciński spektakl opowiada o wzruszającej historii przyjaźni dwóch chłopców: Mojo i Mickybo. Akcja sztuki toczy się w latach siedemdziesiątych w Irlandii Północnej nękanej wojną domową pomiędzy katolikami a protestantami. Liryczny w swym wyrazie opis świata wrażliwości dzieci, dla których ważniejsze od wojny są wspólne zabawy i potyczki na podwórku oraz bohaterowie westernów, nie jest pozbawiony smutnej puenty. Dziecięcy świat niewinności nie może się obronić i musi runąć w gruzach, skoro rzeczywistość wokół przepełnia terror, nienawiść i chęć odwetu, a rodzice przyjaźniących się dzieci stoją po przeciwnych stronach barykady. Przedstawienie Wiktora Rubina pozbawione jest scenografii. Dwóch aktorów w sposób perfekcyjny kreuje wyimaginowaną rzeczywistość, przykuwając uwagę widzów i w magiczny wręcz sposób przenosząc ich w świat dziecięcej wyobraźni.
Spektakl wyróżniony nagrodami szczecińskiego Kontrapunktu (2006), Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy (2006) oraz Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi (2007).
Owen McCafferty (ur. 1961) jest jednym z najpopularniejszych współczesnych dramatopisarzy irlandzkich. Jest autorem dziesięciu sztuk teatralnych, m.in. Freefalling, Closing Time czy Mojo Mickybo. Jego twórczość odznacza się umiejętnym splataniem historii zwyczajnych ludzi z szerszą perspektywą historyczną i polityczną. Choć w swoich dramatach posługuje się dialektem mieszkańców Belfastu, jego sztuki mają charakter uniwersalny i odnoszą się do wszelkich sytuacji, które są napiętnowane podziałami religijnymi, rasowymi czy światopoglądowymi. Mojo Mickybo to historia przyjaźni dwóch chłopców z Belfastu, miasta rozdartego ostrym konfliktem pomiędzy katolikami i protestantami.
Twórczość Owena McCafferty zdobyła popularność na scenach Londynu, gdzie w ciągu jednego sezonu wyróżniony został trzema najważniejszymi brytyjskimi nagrodami dramaturgicznymi: The John Whiting Award (dla nowego tekstu dramatycznego), Evening Standard Charles Wintour Award (dla nowego dramaturga) oraz Meyer-Whitworth Award (dla najlepszej sztuki).