Makbet konkurs

Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi

16 maja 2008
21:00
Czas trwania: 200 (1 przerwa) minut
Duża Scena

Makbet (1606) to opowieść o żądzy władzy wiodącej do zbrodni, która nigdy nie może ujść nikomu bezkarnie. U podstaw tej najbardziej gorzkiej ze wszystkich sztuk Shakespeare’a leży głęboko humanistyczna myśl – za popełnienie zbrodni czeka nieunikniona kara. Postać bohaterskiego żołnierza, który zmienia się w łotra, zabija swego króla i po trupach idzie po władzę Shakespeare wzorował na postaci autentycznego szkockiego dowódcy z XI wieku, zmienił jednak wiele. Makbetowi dodał chorobliwie ambitną żonę, która pcha go ku zbrodni, wprowadził także element losu, symbolizowany przez Wiedźmy. Ich przepowiednia uruchamia ciąg tragicznych zdarzeń. Ale to sam Makbet podejmuje decyzję o wejściu na drogę zła i później ponosi tego konsekwencje.

[…] Makbet jawi się jako uniwersalne dzieło o ludzkiej naturze, mechanizmach świata i skomplikowanej głębi niejednoznacznego ludzkiego wnętrza. Ten właśnie uniwersalizm i niezwykła wręcz znajomość ludzkiej duszy sprawiają, że tragedia sprzed niemal czterech wieków zachowuje ponadczasową aktualność i zadziwia mądrością, trafnością ocen, spostrzeżeń i charakterów także dziś, u progu XXI wieku.

William Shakespeare (1564-1616) – angielski poeta, dramatopisarz i aktor czasów Elżbiety I i Jakuba I, którego twórczość wytyczyła nowe kierunki rozwoju dramatu nowożytnego. Jego biografia obfituje w wiele niejasności i zagadek, które czynią postać poety tym bardziej fascynującą i pociągającą. Niektórzy badacze próbowali przypisać twórczość Shakespeare’a współczesnemu mu mężowi stanu i filozofowi Francisowi Baconowi. Te spekulacje nie umniejszają jednak ponadczasowej wartości jego dramatów, w których naruszone zostały reguły klasycystyczne, uruchamianych jest wiele wątków, sceny swobodnie przeplatają się ze sobą, a losy bohaterów zakorzenione są w ich wyrazistych charakterach.
Makbet (1606) jawi się jako uniwersalne dzieło o ludzkiej naturze, mechanizmach świata i skomplikowanej głębi niejednoznacznego ludzkiego wnętrza. Ten właśnie uniwersalizm i niezwykła wręcz znajomość ludzkiej duszy sprawiają, że tragedia sprzed niemal czterech wieków zachowuje ponadczasową aktualność i zadziwia mądrością, trafnością ocen, spostrzeżeń i charakterów także dziś, u progu XXI wieku.

KUP BILETY NA 65. KST!

X