Fobia konkurs

Nowy Teatr w Warszawie

20:00, czas trwania: 130 minut, OSRIR

Obsada: Wojciech Kalarus, Ewelina Pankowska, Piotr Polak, Jaśmina Polak, Jan Sobolewski

Przed i po spektaklu będzie można skorzystać z bezpłatnego transportu autobusowego na trasie Teatr – OSRiR. Autobus będzie podstawiony o godz. 19:40 przed Kasą Teatru. 

Markus Öhrn i Karol Radziszewski przedstawiają brutalną lekcję historii mało znanej. „Fobia” to spotkanie dwóch odmiennych praktyk artystycznych. Przerysowany, ostry, wręcz kreskówkowy język wizualny Markusa Öhrna i researchersko-dokumentalna praktyka Karola Radziszewskiego, skupiającego się na nieheteronormatywnej, nieopowiedzianej historii Polski. Fag Fightersi, czyli różowa bojówka gejowska z projektu Radziszewskiego, który realizuje od 2007 roku, konfrontują się z członkami rodziny oraz przedstawicielami świata biznesu i sztuki.

„Fobia” to ironiczna krytyka społeczeństwa. Twórcy przyglądają się zagadnieniu przemocy i stygmatyzującym stereotypom dotyczącym osób LGBTQ+, Fag Fightersi przejmują język nienawiści na własny użytek. Krytyczne spojrzenie twórców na te trzy obszary: rodzinę, biznes i kulturę,  jest pretekstem do przyjrzenia się tematowi eksploatacji grup mniejszościowych. Podyktowanej chęcią budowania ich kosztem kapitału symbolicznego, bogacenia się lub wzmacniania autorytetu. Jednym z tematów jest tak zwany pinkwashing, gdy korporacje międzynarodowe, żerując na chorobliwym konsumpcjonizmie, promują swoje marki symulując wsparcie osób LGBTQ+.

Czym jest zatem homofobia? Czy tylko nienawistną przemocą okazywaną wprost, czy może ukrytym aspektem scenariuszy integracyjnych pisanych przez osoby heteronormatywne? Markus Öhrn i Karol Radziszewski fundują nam jazdę rollercoasterem wśród stereotypów, pozornej tolerancji, rzekomej akceptacji i innych naszych, jak najbardziej słusznych przekonań.

Uwaga! W spektaklu występuje wulgarny język, przemoc, przemoc seksualna, krew. Spektakl dla widzów dorosłych.