Dybuk konkurs

Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy | Spektakl z opieką dla dzieci (Mała malarnia)

17.00, czas trwania: 80 minut, Duża Scena

Spotkania z aktorami: "Amator" w zespole. Spotkanie z Hanną Maciąg i aktorami z Teatru Polskiego w Bydgoszczy oraz Sebem Majewskim i aktorami Teatru im. Jaracza w Łodzi godz. 21.15 Malarnia

„Dybuk” Szymona An-skiego to jeden z najbardziej rozpoznawalnych utworów literackich w jidisz. Wystawiany niezliczoną ilość razy na całym świecie (w jidisz i w dziesiątkach tłumaczeń) – zarówno w teatrach żydowskich, jak i nieżydowskich. Bydgoska realizacja nie jest jednak typową inscenizacją klasycznego tekstu. Reżyserka, wraz z Ignacym Karpowiczem i zespołem aktorskim, podjęła próbę przepisania głównych wątków opowieści An-skiego na rzeczywistość współczesnej Polski. Twórcy, chowając się za konwencją teatru w teatrze, pokazują nam na scenie próby do wystawienia „Dybuka” w szkolnym teatrzyku. Spektakl staje się nie tylko niezwykle trafną satyrą na próby uczynienia z kultury żydowskiej skansenu, ale przede wszystkim – niezwykle mocnym głosem opisującym rzeczywistość dzisiejszych nastolatków.

Grzegorz Reske

Bohaterowie „Dybuka” zmagają się na scenie z opowieścią, która wydaje się tak obca, że trudno opowiedzieć ją bez przypisów. Spektakl przedstawia grupę nauczycieli i uczniów zmagających się z tragiczną śmiercią jednego z nich. Wystawiają „Dybuka” i zapożyczonymi słowami konfrontują się z własnym sumieniem. Żydowska rzeczywistość duchowa i obyczajowa początku XX wieku – obca i egzotyczna, paradoksalnie staje się dla nich narzędziem do mówienia o sobie. Zanurzając się w fikcji, urzeczywistniając dawno zapomniany świat, odsłaniają to, co wyparte i wstydliwe w ich społeczności. „Dybuk” inspirowany dramatem Szymona An-skiego, w opracowaniu Ignacego Karpowicza, jest efektem zespołowej pracy, wspólnej refleksji dotyczącej mechanizmów przemocy, z którymi młodzi ludzie mierzą się w szkole. Historia zmarłego chłopaka, który powraca jako duch, jest opowieścią o winie indywidualnej i zbiorowej. O świecie, w którym hejt się banalizuje. O grzechu zaniechania i jego konsekwencjach. O tym, co nasze kozły ofiarne opowiadają o nas samych.

materiały teatru

 „Dybuk” Anny Smolar w Teatrze Polskim w Bydgoszczy to wyjątkowy spektakl. Scenariusz napisany razem z zespołem aktorskim przez Ignacego Karpowicza łączy opowieść o przewrażliwionej młodzieży zanurzonej w Internecie, jak w „Sali samobójców” Jana Komasy, z legendą jidyszowego dramatu. (…) Smolar potrafi mądrze używać prostych rozwiązań, sprawnie i z poczuciem humoru gra z umownością teatralnej sytuacji. Umiejętnie balansuje na pograniczu krytycznej wypowiedzi oraz wciągającej nie tylko młodych opowieści z fabułą. I choć spektakl rozpoczyna się niczym kabaret, to kiedy trzeba wybrzmiewa w całkiem realistycznym, filmowym tonie. Smolar nie reżyseruje zbyt często, za to reżyseruje dobrze.

Witold Mrozek, „Gazeta Wyborcza”

malarniaPodczas spektaklu otwarta będzie “Mała Malarnia” – to oferta dla tych z Państwa, którzy chcieliby wybrać się do Teatru, ale nie mają z kim zostawić swoich dzieci. Wykwalifikowani edukatorzy poprowadzą warsztaty plastyczne o tematyce teatralnej dla dzieci w wieku 4-8 lat. Szczegóły na stronie Teatru.

Spotkania z aktorami: "Amator" w zespole. Spotkanie z Hanną Maciąg i aktorami z Teatru Polskiego w Bydgoszczy oraz Sebem Majewskim i aktorami Teatru im. Jaracza w Łodzi godz. 21.15 Malarnia