Jury 65. KST

 


Magdalena Drab

Magdalena Drab

Aktorka, dramatopisarka, reżyserka

Aktorka, dramatopisarka, reżyserka i pedagog na AST im. St. Wyspiańskiego Filia we Wrocławiu, doktor sztuki. Od 2014 roku związana z Teatrem im. H. Modrzejewskiej w Legnicy. Autorka kilkudziesięciu sztuk teatralnych.

Za dramat Słabi. Ilustrowany banał teatralny otrzymała Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną. Zdobyła również nagrody w Konkursie STREFY KONTAKTU za sztuki Patoformy i Strefa 0 oraz w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej za dramaty Dzielni chłopcy, Wyzwolenia, Słabi i Madagaskar.

Doceniona również jako aktorka i reżyserka licznymi nagrodami za monodram Curko Moja Ogłoś To (m.in. wyróżnienie na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych), nagrodą specjalną w Konkursie „Klasyka żywa” za spektakl Ptak wyreżyserowany w Teatrze Polskim im. H. Konieczki w Bydgoszczy czy nagrodą aktorską za rolę Ewy w spektaklu Dzieje grzechu w reż. D. Kopiec na Festiwalu Arcydzieł w Rzeszowie. Laureatka nagrody WARTO, wyróżnienia ZŁOTY PROLOG, stypendystka V edycji DRAMATOPISANIA. W 2020 roku nominowana do Paszportu Polityki w kategorii Teatr.

Szymon Kaczmarek

Reżyser teatralny

Jest absolwentem Wydziału Reżyserii krakowskiej PWST. Zadebiutował Kuszeniem cichej Weroniki Roberta Musila w Teatrze Nowym w Krakowie (2008). Jego Poskromienie złośnicy z Teatru Wybrzeże (2008), zostało wyróżnione na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku. Spektakl @linka na podstawie blogu Mydziecisieci w Starym Teatrze w Krakowie (2008) otrzymał I. nagrodę Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego BlogTXT w Schauspielhaus w Grazu. Jego przedstawienia były prezentowane i nagradzane na najważniejszych festiwalach w kraju. M.in. Kupiec Wenecki z Teatru Witkacego w Słupsku otrzymał nagrodę Złotego Yoricka Festiwalu Szekspirowskiego jako najlepsza polska inscenizacja szekspirowska sezonu 2018/2019. Aktualnie jego przedstawienia można oglądać m.in. w Tatrze Współczesnym we Wrocławiu: W co wierzą Polacy, Teatrze Zagłębia w Sosnowcu: Gniew, Teatrze Siemaszkowej w Rzeszowie: Miarka za miarkę oraz Teatrze Bogusławskiego w Kaliszu: Wszystko dobre co się dobrze kończy. W swoich przedstawieniach tworzy również światło oraz koncepcje video. Reżyserował dyplomy studentów szkół artystycznych. Ponadto współpracuje przy tworzeniu komercyjnego kontentu filmowego. Pisze scenariusze i koncepty reklam telewizyjnych oraz je reżyseruje. Tworzy również programy edukacyjne we współpracy z markami.


Magda Piekarska

Magda Piekarska

Dziennikarka, recenzentka teatralna

Dziennikarka, recenzentka teatralna. Autorka wywiadów z reżyserami teatralnymi i filmowymi, aktorami, pisarzami. Pisze i mówi przede wszystkim o kulturze, od lat jest zaangażowana w obronę jakości życia artystycznego. Publikowała na łamach „Gazety Wyborczej”, współpracuje m.in. z „Wysokimi Obcasami Extra”, miesięcznikiem „Dialog”, „Notatnikiem Teatralnym”, portalem teatralny.pl. Jest selekcjonerką festiwalu Boska Komedia.


Łukasz Drewniak

Łukasz Drewniak

Krytyk teatralny, redaktor

Krytyk teatralny, redaktor, moderator, selekcjoner i konsultant. Ekspert od współczesnego teatru litewskiego. Wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie. Założyciel i pierwszy redaktor naczelny Gazety Teatralnej „Didaskalia”.

Redaktor książek Dziennik podróży z Kantorem Wacława i Lesława Janickich oraz biografii Izabelli Cywińskiej Dziewczyna z Kamienia. Dyrektor artystyczny Krakowskich Reminiscencji Teatralnych w latach 2002–2005. Pomysłodawca tyskiego TopOFFFestival.

Wieloletni recenzent teatralny „Tygodnika Powszechnego” (1995–2005), „Przekroju” (1999–2012), „Dziennika. Gazety Prawnej” (2005–2010). Do roku 2015 współpracował z TVP Kultura jako redaktor i prezenter. Selekcjoner konkursu o Złotego Yoricka w ramach Gdańskiego Festiwalu Szekspirowskiego.

W latach 2014 – 2024 współtworzył program impresaryjny lubelskiego Teatru Starego i prowadził na tej scenie cykl debat „Bitwa o kulturę”. Na portalu teatralny.pl był autorem cyklu „Kołonotatnik”, na który składały się teksty publicystyczne, eseje teatralne, recenzje i facecje. Kołonotatnik. Codziennik Łukasza Drewniaka o teatrze (www.drewniakteatr.pl), którą aktualnie prowadzi, to logiczna kontynuacja i rozszerzenie tamtej blogo-rubryki.