50. Kaliskie Spotkania Teatralne - 2010
8.05-15.05.2010
Dyrektor Festiwalu Igor Michalski
Werdykt jury 50. Kaliskich Spotkań Teatralnych
Kalisz, 15 maja 2010
Jury w składzie:
Agnieszka Celeda, Mirosław Baka, Mirosław Bork, Remigiusz Brzyk, Łukasz Drewniak
po obejrzeniu 11 spektakli konkursowych postanowiło przyznać:
GRAND PRIX 50. Kaliskich Spotkań Teatralnych – Festiwalu Sztuki Aktorskiej w wysokości 20 000 zł ufundowane przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz statuetkę Wojciecha za rolę kobiecą
Annie Januszewskiej za rolę Meredith w Getsemani w reż. Anny Augustynowicz, przedstawieniu Teatru Współczesnego w Szczecinie oraz Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.
GRAND PRIX 50. Kaliskich Spotkań Teatralnych – Festiwalu Sztuki Aktorskiej w wysokości 20 000 zł ufundowane przez Prezydenta Miasta Kalisza oraz statuetkę Wojciecha za rolę męską
Krzysztofowi Globiszowi za role Bohdana Chmielnickiego i Andrzeja Kmicica w Trylogii w reż. Jana Klaty z Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.
NAGRODY AKTORSKIE w wysokości 4 000zł:
Monice Krzywkowskiej za rolę Anny Wojnicew w przedstawieniu Sztuka bez tytułu w reż. Agnieszki Glińskiej z Teatru Współczesnego w Warszawie,
Juliuszowi Chrząstowskiemu za rolę Onufrego Zagłoby w przedstawieniu Trylogia w reż. Jana Klaty z Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie,
Maciejowi Grzybowskiemu za rolę Ottona w Getsemani w reż. Anny Augustynowicz, przedstawieniu Teatru Współczesnego w Szczecinie oraz Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu,
Zbigniewowi W. Kalecie za role Jurko Bohuna i Azji w Trylogii w reż. Jana Klaty z Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie,
Borysowi Szycowi za rolę Płatonowa w Sztuce bez tytułu w reż. Agnieszki Glińskiej z Teatru Współczesnego w Warszawie.
NAGRODĘ im. JACKA WOSZCZEROWICZA ufundowaną przez ZASP w wysokości 3 000 zł
Danucie Szaflarskiej za rolę Osowiałej Staruszki Na Wózku Inwalidzkim w przedstawieniu Między nami dobrze jest w reż. Grzegorza Jarzyny z TR Warszawa.
WYRÓŻNIENIA AKTORSKIE w wysokości 2 000 zł
Aleksandrze Popławskiej za rolę Małej Metalowej Dziewczynki w przedstawieniu Między nami dobrze jest w reż. Grzegorza Jarzyny z TR Warszawa,
Szymonowi Czackiemu za rolę tytułową w przedstawieniu Kaspar w reż. Barbary Wysockiej z Teatru Współczesnego we Wrocławiu,
Dominice Kimaty za rolę Monique w Getsemani w reż. Anny Augustynowicz, przedstawieniu Teatru Współczesnego w Szczecinie oraz Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.
Jubileuszowe Kaliskie Spotkania Teatralne
Jubileuszowe Kaliskie Spotkania Teatralne – Festiwal Sztuki Aktorskiej odbyły się po raz pięćdziesiąty. Jest to najstarszy organizowany w sposób ciągły festiwal teatralny w Polsce. Spośród ponad 350 tego typu wydarzeń, organizowanych obecnie w ciągu roku w naszym kraju, jest to jedyny festiwal, który w centrum uwagi stawia aktorów, ich kreacje sceniczne, technikę pracy i styl wypowiedzi artystycznej. Temu profilowi programowemu Kaliskie Spotkania Teatralne wierne są od ćwierćwiecza i podczas gdy poprzednie formuły – przegląd polskiego dramatu narodowego, klasyki światowej, „teatru poszukującego” czy twórczości młodego pokolenia – szybko się wyczerpywały, Festiwal Sztuki Aktorskiej utrwalił swoje miejsce i znaczenie zarówno wśród kaliskiej publiczności, jak i w polskim środowisku teatralnym.
50. KST organizowane były pod patronatem honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka i Prezydenta Miasta Kalisza Janusza Pęcherza. Do Komitetu Honorowego zostali ponadto zaproszeni senator RP Mariusz Witczak, poseł RP Rafał Grupiński, Janusz Gajos i Maciej Nowak.
Kaliskie Spotkania Teatralne – Festiwal Sztuki Aktorskiej odbyły się w dniach 8 – 15 maja 2010, a w jego programie znalazły się tradycyjnie przedstawienia konkursowe, spektakle grane poza konkursem oraz szereg imprez towarzyszących. Przedstawienia prezentowane były na obu scenach Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego – Dużej Scenie i Scenie Kameralnej, a także w Magazynie Teatralnym przy ul. Kordeckiego w Kaliszu. Do jury KST zaproszono w tym roku: Agnieszkę Celedę, Mirosława Bakę, Mirosława Borka, Remigiusza Brzyka i Łukasza Drewniaka.
Festiwal rozpoczęło przedstawienie Między nami dobrze jest Doroty Masłowskiej w reżyserii Grzegorza Jarzyny TR Warszawa / Schaubühne Berlin , w którym wystąpiła Danuta Szaflarska, uhonorowana nagrodą aktorską na I KST w 1961 roku. Następnego dnia zaprezentowana została polska prapremiera sztuki Davida Hare’a Getsemani przygotowana w koprodukcji Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego i Teatru Współczesnego w Szczecinie. W przedstawieniu reżyserowanym przez Annę Augustynowicz wystąpił m.in. znany i ceniony aktor kaliski – Maciej Grzybowski, który w roli Otto Fallona obchodził jubileusz 45-lecia pracy artystycznej. Ponadto w ramach konkursu zaprezentowane zostały następujące przedstawienia: Miasto Jewgienija Griszkowca w reżyserii Artura Urbańskiego z warszawskiego Teatru Ateneum, Kaspar Petera Handke w reżyserii Barbary Wysockiej w wykonaniu aktorów Teatru Współczesnego im. Edmunda Wiercińskiego we Wrocławiu ,Trylogia wg Henryka Sienkiewicza w reżyserii Jana Klaty zrealizowana w krakowskim Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej , Sztuka bez tytułu wg PłatonowaAntoniego Czechowa w reżyserii Agnieszki Glińskiej z Teatru Współczesnego w Warszawie , Według Agafii na podstawie Ożenku Mikołaja Gogola w reżyserii Agaty Dudy-Gracz z Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi , Szajba Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reżyserii Jana Klaty z Teatru Polskiego we Wrocławiu oraz Zwodnica Thomasa Middletona i Williama Rowleya w reżyserii Kuby Kowalskiego i w wykonaniu aktorów gdańskiego Teatru Wybrzeże. Zespół Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego przedstawił w ramach konkursu dwa przedstawienia z tegorocznego repertuaru: przed uroczystym rozpoczęciem festiwalu jurorzy obejrzeli Ja, Hamlet wg Williama Shakespeare’a w reżyserii Marka Kality i The New Electric Ballroom Endy Walsha w reżyserii Rudolfa Zioło.
Poza konkursem zaprezentowane zostały dwa monodramy: Rozmowy z diabłem. Wielkie kazanie księdza Bernarda Leszka Kołakowskiego w wykonaniu Jerzego Treli w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego (Teatr STU, Kraków) oraz Smycz, program składany w reżyserii Natalii Korczakowskiej i w wykonaniu Bartosza Porczyka (Teatr Polski, Wrocław), a także przedstawienie Teatru Muzycznego „Capitol” we Wrocławiu z Justyną Szafran pt. Rzecze Budda Chinaski Charlesa Bukowskiego w reżyserii Cezarego Studniaka .
Ponadto Opolski Teatr Lalki i Aktora dwukrotnie pokazał przedstawienie dla dzieci O mniejszych braciszkach św. Franciszka Marty Guśniowskiej w reżyserii Petra Nosáleka.
Jako imprezy towarzyszące 50. Kaliskim Spotkaniom Teatralnym zaplanowano cowieczorne „Rozmowy w Malarni” – spotkania z aktorami i twórcami prezentowanych przedstawień, które poprowadził Piotr Olkusz („Dialog”, UŁ); wystawę fotografii Janusza Gajosa, która została otwarta w Malarni w dniu inauguracji festiwalu, wystawę plenerową „50 x KST” na Rynku przed Ratuszem; wystawę w sali im. Wojciecha Bogusławskiego poświęconą Tadeuszowi Kubalskiemu, twórcy Kaliskich Spotkań Teatralnych oraz jego żonie, aktorce Kai Starzyckiej ; wystawę prac Agnieszki Cieślińskiej, Zdzisławy Ludwiniak i Marii Targońskiej pt. „Trzy opowiadania” w Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza .
W czasie festiwalu w dniach 11-12 maja odbyła się także konferencja naukowa AKTOR – REŻYSER. Aktorskie koncepty roli / Reżyserskie koncepty aktorstwa. Podczas konferencji odbyła się także promocja „Notatnika Teatralnego” poświęconego sztuce aktorskiej i Kaliskim Spotkaniom Teatralnym oraz promocja książki prezentującej dokumentację Roku Grotowskiego w Kaliszu pt. Grotowski – Cieślak. Spojrzenia.
Jubileuszowy festiwal był także okazją do retrospektywnego spojrzenia na jego pięćdziesięcioletni dorobek, czemu służyły wystawy, liczne publikacje (Grotowski – Cieślak. Spojrzenia, numer specjalny „Notatnika Teatralnego” poświęcony polskiej sztuce aktorskiej, katalog KST) oraz spotkania z twórcami – uczestnikami 50. KST.
Pod honorowym patronatem
Bogdana Zdrojewskiego
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Marka Woźniaka
Marszałka Województwa Wielkopolskiego
Janusza Pęcherza
Prezydenta Miasta Kalisza
„Zrealizowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego”
Donatorzy
Sejmik Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu
Rada Miejska Kalisza