Wszystko o mojej matce konkurs

Teatr Łaźnia Nowa, Kraków

15 maja, 18.00, czas trwania: 130 minut, OSRIR

Spotkania z aktorami: Prywatne/publiczne 21.45 Malarnia

Jeden z najgłośniejszych spektakli minionego sezonu, komplementowany przez krytykę i nagradzany przez jury fes_wali w całym kraju. Wielopokoleniowa plejada aktorek wywodzących się z różnych scen repertuarowych w niezwykle intymnym spektaklu, zbudowanym na podstawie osobistych historii Michała Borczucha i Krzysztofa Zarzeckiego. Opowieść o zmarłych matkach, meandrach pamięci i teatralności, a także o tym, co wypada pokazać na publicznej scenie.

(Grzegorz Reske)

 

Wszystko o mojej matce tytułem nawiązuje do filmu Almodóvara, nie jest jednak jego teatralną adaptacją. To osobisty projekt Michała Borczucha i Krzysztofa Zarzeckiego inspirowany postaciami ich matek, które w roku 1986 i 1998 zmarły na raka. To przedstawienie dorosłych synów, półsierot, którzy mają do dyspozycji jedynie strzępy pamięci dziecka i nastolatka. Z pomocą zaproszonych do projektu aktorek i realizatorów chcą opowiedzieć o niemożliwej (bo zdeformowanej przez pamięć) historii odchodzenia matki lub nawet fascynacji jej chorobą, odbiorem choroby w kontekście przemian społeczno-politycznych w Polsce pod koniec lat 80. i 90.

(materiały teatru)

 

Aktorstwo spektaklu zachwyca. Wspaniała Iwona Budner, w cudownym almodóvarowskim anturażu [sic!]; Halina Rasiakówna, skoncentrowana, wyciszona, poruszająca milczeniem oraz pełnymi szczerego zwątpienia oczami; neurotyczna rola Moniki Niemczyk, bodaj najbardziej przypominająca niewiarygodną kreacją Marisy Paredes. Pozostałe aktorki (Dominika Biernat, Ewelina Żak, Marta Ojrzyńska) – każda godna wspomnienia. I wreszcie Krzysztof Zarzecki: twórca i tworzywo, świadomy reżyser i zagubione dziecko, poszukujące matki. Rola trudna i piękna. Borczuch zrobił przedstawienie szczere, prawdziwe i głębokie. Trudno tu mówić o wrażeniach, gdyż w przypadku tak osobistego tematu, ilu widzów – tyle odmiennych, indywidualnych wrażeń.

(Krzysztof Domagała, Domagała Się Kultury)

 

Na spektakl zapraszamy do Ośrodka Sportu, Rekreacji i Rehabilitacji w Kaliszu, ul. Łódzka 19-29.

Spotkania z aktorami: Prywatne/publiczne 21.45 Malarnia

Spotkanie z zespołem Teatru Łaźnia Nowa