Raj. Tutorial konkurs

Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, partner spektaklu: Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia

20.15, czas trwania: 70 minut, Scena Kameralna

Spotkania z aktorami: Teatr posthumanistyczny 21.45 Malarnia

 

Zespół wałbrzyskiej sceny dramatycznej od lat udowadnia, że równie swobodnie czuje się w każdej formie scenicznej, którą zaproponują pracujący z nim reżyserzy. Ta otwartość i zaangażowanie członków zespołu zachęcają kolejnych twórców do sięgania po coraz bardziej abstrakcyjne i wymagające formy, dalekie od tradycyjnie rozumianej sztuki scenicznej. Z takim wyzwaniem pojawił się w Wałbrzychu także Jędrzej Piaskowski. Powieść Eugenidesa, wielokrotnie już adaptowana na scenach na całym świecie, w wałbrzyskiej realizacji jest tylko punktem wyjścia. Teatralna opowieść krąży raczej wokół kwestii gender i wprowadza widzów w świat kwestionujący wszystkie narzucone nam struktury, łącznie z supremacją gatunku ludzkiego nad naturą.

(Grzegorz Reske)

 

Reżyser Jędrzej Piaskowski – zwycięzca […] konkursu Forum Młodej Reżyserii w Krakowie. Wraz z dramaturgami – Hubertem Sulimą i Magdą Kupryjanowicz, scenografem Mirkiem Kaczmarkiem, artystką wideo Martą Nawrot oraz aktorami wałbrzyskimi i gościnnymi – realizuje autorskie przedstawienie Raj. Tutorial, luźno inspirowane głośną amerykańską powieścią Middlesex Jeffreya Eugenidesa. Wszystko nam mówi, że mamy być kimś konkretnym, sobą – nie inni, właśnie tacy. Ale przecież czasem chcielibyśmy być kimś innym. W spektaklu Raj. Tutorial w kilku krokach pokażemy, jak poprzez prosty gest możemy stać się lepszą wersją samych siebie – bez granic, bez płci, wolni, z nowymi możliwościami.

(materiały teatru)

 

Zainteresowało mnie zjawisko androgyniczności. Myślę, że odchodzenie od granic płciowości może nas przenieść w zupełnie inne stany postrzegania rzeczywistości, do innego patrzenia na społeczeństwo i na siebie nawzajem. Może androgyniczność jest kluczem do skonstruowania nowego społeczeństwa? I nie chodzi tu o rozmowę o tym, czy masz jednocześnie penisa i waginę, czy masz ten a nie inny chromosom, czy więcej albo mniej jakiegoś hormonu. Biologia mnie nie zajmuje, bo androgyniczność jest arcyciekawym zjawiskiem w kontekście historycznym i kulturowym. Weźmy choćby figurę księdza: w skrócie można powiedzieć, że sutanna pozbawia go płci, a celibat jest symboliczną kastracją. Ciekawi mnie też bardzo androgyniczność jako kulturowe pośrednictwo między światami, jako posiadanie więcej, bo – jak pisze Eugenides – osoba, która ma w sobie męskość i kobiecość, rozumie i mężczyzn, i kobiety, czyli rozumie nie na sto, ale na dwieście procent.

(Jędrzej Piaskowski w rozmowie z Mike’iem Urbaniakiem, Pan od Kultury)

Spotkania z aktorami: Teatr posthumanistyczny 21.45 Malarnia

Spotkanie z zespołami Nowego Teatru i  Teatru Szaniawskiego w Wałbrzychu