Kieł konkurs

Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach | Spektakl z Małą Malarnią*

14 maja, 17.00, czas trwania: 100 minut, Scena Kameralna

Spotkania z aktorami: Z kina na scenę 19.00 Malarnia

 

Bartosz Żurowski na swój teatralny debiut wybrał scenariusz greckiego filmu, który pod koniec minionej dekady jak burza przeszedł przez światowe fes_wale filmowe. Reżyser wspólnie z autorem adaptacji Marcinem Cecko uniwersalizują grecki oryginalny scenariusz, stawiając go niejako poza miejscem i czasem. Aktorzy kieleckiego teatru otrzymali zadanie niezwykle trudne – jak wyjść w scenicznej realizacji poza ramy ról i postaci silnie nakreślonych przez greckich aktorów wersji filmowej, wciąż tkwiącej mocno w pamięci widzów kinowych.

(Grzegorz Reske)

 

W Kle Lanthimosa obserwujemy zamkniętą jednopokoleniową grecką rodzinę, w której zachowanie jest sterowane, a język zmanipulowany przez rodziców, którzy chcą chronić dzieci przed światem zewnętrznym. Czy jednak rzeczywiście udaje im się stworzyć przestrzeń wypełnioną bezpieczeństwem, szczęściem i miłością? Jak trójka rodzeństwa radzi sobie z tak ograniczoną rzeczywistością, w której brakuje słów, by opisać pragnienia? A może jeśli wiedza o zewnętrznym świecie jest tak niewielka, wcale nie chcą go poznawać? Autorzy spektaklu kreują świat bliski polskiemu widzowi, odnosząc się między innymi do społeczno-ustrojowej przemiany lat dziewięćdziesiątych. Jednak przede wszystkim traktują rodzinę jako laboratorium badania uniwersalnych zjawisk: instrumentów władzy, edukacji, możliwości realizacji utopii, wolności, systemów politycznych, językowych, które sprowadzone do małej skali ujawniają nowe znaczenia. Spektakl, niepozbawiony dużej dawki humoru, jest eksperymentem przeznaczonym dla widzów gotowych aktywnie podążać za bohaterami i wraz z nimi rozczytywać zagadki domu pełnego niewiadomych i dziwności. Jednak początkowo obcy świat, po bliższym przyjrzeniu, dla wielu może okazać się wciągającym zwierciadłem.

(materiały teatru)

 

Kieł, wyreżyserowany przez Yorgosa Lanthimosa, znajduje się na liście najbardziej kontrowersyjnych filmów ostatnich lat. Opowieść o małżeństwie, izolującym swoje dzieci od świata zewnętrznego, u niektórych wzbudza zachwyt, u innych oburzenie, ale nikt nie przechodzi obok niej obojętnie. Jedną z osób, na których film wywarł szczególne wrażenie, jest reżyser Bartosz Żurowski, który zdecydował się przenieść ukazaną w nim historię na deski teatru. […] Kieł może stanowić ważny głos w dyskusji dotyczącej autonomii rodziny i prawa do ingerencji państwa w proces wychowawczy, ponieważ ukazuje, do czego prowadzi czasem brak jakiejkolwiek kontroli nad tym, co dzieje się w czterech ścianach rodzinnego domu. Jednocześnie spektakl skłania do refleksji na temat tego, jak daleko można się posunąć, chcąc chronić swoich bliskich, oraz jak ważną rolę odgrywa kontakt jednostki ze społeczeństwem, umożliwiający weryfikację posiadanej wiedzy.

(Katarzyna Wnuk, Teatr dla Was)

SPEKTAKL WYŁĄCZNIE DLA WIDZÓW DOROSŁYCH.

Podczas spektaklu jest używane światło stroboskopowe.

* Spektakl z Małą Malarnią! Podczas spektaklu wykwalifikowani edukatorzy poprowadzą warsztaty plastyczne o tematyce teatralnej dla dzieci w wieku 4-8 lat. To oferta dla tych z Państwa, którzy chcieliby wybrać się do Teatru, ale nie mają z kim zostawić swoich dzieci. Będziecie mogli spokojnie spędzić u nas miły wieczór, a dzieci będą rozwijać swoje umiejętności.

Spotkania z aktorami: Z kina na scenę 19.00 Malarnia

Spotkanie z zespołem Teatru Żeromskiego w Kielcach